Raná péče
Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
Odborné sociální poradenství
Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje
Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ
Kolpingově rodině Smečno
Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Mnozí nad tím kroutí hlavou: může žena kojit dítě, když sama neporodila?
Ač tomu informovanost u veřejnosti (a to leckdy i u její odborné části) nenasvědčuje, odpověď, prověřená zkušenostmi a odbornými výzkumy ze zahraničí, je jednoznačná:
Ano, kojit může i žena, která nikdy nerodila, dokonce i ta, která ani nebyla těhotná.
V naší organizaci pracuje mezioborový tým odborníků, kteří poskytují pomoc, poradenství a podporu adoptivním maminkám, které se rozhodly podporovat citovou vazbu s čerstvě přijatým dítětem prostřednictvím navozeného kojení a dotykových technik. Mezi ně patří například klokánkování/šátkování, babymasáže apod. Maminkám, které se rozhodnou pro kojení svého přijatého dítěte, navrhujeme možné postupy, díky spolupráci s firmou Medela zprostředkujeme zapůjčení kvalitní elektrické odsávačky, pomůžeme zajistit další vhodné pomůcky. Konzultace s rodinou jsou tak časté, jak rodina potřebuje, formou návštěv v domácnosti, telefonicky, e-mailem či online rozhovorem po internetu. Součástí konzultací je dle zájmu rodičů také poradenství v oblasti zdravého psychomotorického vývoje dítěte, péče o kojence, rané komunikace a interakce.
Adoptivní kojení a další dotykové techniky jsou velmi účinnou pomocí při nápravě negativních důsledků raného traumatu, jemuž bylo dítě vystaveno oddělením od biologické matky, pobytem v prostředí ústavní péče nebo nefunkční rodiny). Při adoptivním kojení nejde primárně o to, zda se spustí či nespustí laktace, ale především o navození opakovaného blízkého tělesného kontaktu dítěte s matkou (ještě lépe s oběma rodiči), který působí velmi blahodárně na jeho psychiku a naplňování jeho základních psychických potřeb. Vedle jednoznačného přínosu dítěti jsou tyto techniky velmi pozitivně hodnoceny samotnými náhradními rodiči, jako prostředek nalezení velmi intenzivního citového vztahu k přijatému dítěti.
Pozvánka na víkendový kurz pro rodiče dětí s onemocněním dětí SMA/DMD
Třetí červnovou neděli se v české republice, zatím spíše připomíná, než slaví, den otců. Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce. První oslava Dne otců tak byla spíše soukromá, popularita svátku ale rychle rostla. U nás je více připomínán po roce 2000.
Pozvánka na víkendový kurz pro rodiče dětí s poruchou autistického spektra.
Minulý týden jsme se v našem článku zabývali problémy, které může přinést současná situace v oblasti užívání alkoholu dětmi a dospívajícími, zejména jsme se doporučili nenormalizovat pití alkoholu například na sociálních sítích. Rádi bychom na tento článek navázali několika podněty k tomu, jak s dětmi o alkoholu mluvit.
V posledním měsíci jsem měla možnost sledovat mnoho pozitivních dopadů situace, kterou všichni nyní prožíváme a ty vyloudily úsměv na mé tváři a pocit radost. Slyšela jsem muže říkající jinému: „Víš, že ta moje ženská je docela dobrej člověk. A dá se s ní i povídat.“ Viděla jsem lidi, ač po většinu roku naprosto soustředění na své osobní cíle, šít roušky pro druhé a ptát se, zda někdo něco nepotřebuje. Potkávám rodiny, které spolu teď tráví více času a všichni si to užívají. Užívají si času s dětmi, ´donucený´ prostor chodit ven do lesů, na kolo, prostě do přírody. Po sledování zpráv je vzpomínání na tyto momenty balzámem, který mi pomáhá dobře usnout.
V době, kdy jsou rodiny nucené trávit dlouhý čas pouze pohromadě a musí se vyrovnávat s mnoha frustracemi a obavami může narůstat počet konfliktů. Zdá se, že s délkou této izolace, by měla frekvence konfliktů spíše klesat. Postupem k bezpečnému řešení konfliktů může být takzvaná konstruktivní hádka. Vyplatí se ji vyzkoušet na spíše méně důležitých maličkostech. Pokud se podaří jí opakovaně zvládnout, získané komunikační kompetence se začnou projevovat i v řešení otázek zásadnějších.
Nejnovější články
Chcete-li nás podpořit
Hlavní účet
2700219491/2010
Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600
Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina
