Raná péče

Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Odborné sociální poradenství

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje

Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Kolpingově rodině Smečno   

Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Mnozí nad tím kroutí hlavou: může žena kojit dítě, když sama neporodila?

Ač tomu informovanost u veřejnosti (a to leckdy i u její odborné části) nenasvědčuje, odpověď, prověřená zkušenostmi a odbornými výzkumy ze zahraničí, je jednoznačná:

Ano, kojit může i žena, která nikdy nerodila, dokonce i ta, která ani nebyla těhotná.

 

děti potřebují moře láskyplné péčeV naší organizaci pracuje mezioborový tým odborníků, kteří poskytují pomoc, poradenství a podporu adoptivním maminkám, které se rozhodly podporovat citovou vazbu s čerstvě přijatým dítětem prostřednictvím navozeného kojení a dotykových technik. Mezi ně patří například klokánkování/šátkování, babymasáže apod. Maminkám, které se rozhodnou pro kojení svého přijatého dítěte, navrhujeme možné postupy, díky spolupráci s firmou Medela zprostředkujeme zapůjčení kvalitní elektrické odsávačky, pomůžeme zajistit další vhodné pomůcky. Konzultace s rodinou jsou tak časté, jak rodina potřebuje, formou návštěv v domácnosti, telefonicky, e-mailem či online rozhovorem po internetu. Součástí konzultací je dle zájmu rodičů také poradenství v oblasti zdravého psychomotorického vývoje dítěte, péče o kojence, rané komunikace a interakce.

Adoptivní kojení a další dotykové techniky jsou velmi účinnou pomocí při nápravě negativních důsledků raného traumatu, jemuž bylo dítě vystaveno oddělením od biologické matky, pobytem v prostředí ústavní péče nebo nefunkční rodiny). Při adoptivním kojení nejde primárně o to, zda se spustí či nespustí laktace, ale především o navození opakovaného blízkého tělesného kontaktu dítěte s matkou (ještě lépe s oběma rodiči), který působí velmi blahodárně na jeho psychiku a naplňování jeho základních psychických potřeb. Vedle jednoznačného přínosu dítěti jsou tyto techniky velmi pozitivně hodnoceny samotnými náhradními rodiči, jako prostředek nalezení velmi intenzivního citového vztahu k přijatému dítěti.

Pozvánka na víkendový kurz pro rodiče dětí s onemocněním dětí SMA/DMD


Třetí červnovou neděli se v české republice, zatím spíše připomíná, než slaví, den otců. Tradici oslavy otců založila Američanka Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910, v den narozenin Sonořina otce. První oslava Dne otců tak byla spíše soukromá, popularita svátku ale rychle rostla. U nás je více připomínán po roce 2000.

Pozvánka na víkendový kurz pro rodiče dětí s poruchou autistického spektra.

Děti prožívají tuto dobu různě a my, rodiče či jiní dospělí jim můžeme hrou pomoci vše pochopit. Pochopení uvolňuje stres a nejistoty.
Proto dnes sdílíme interaktivní sešit pro děti na prvním stupni základní školy. Vlastně může být pro celou rodinu, která ho společně může vyplnit.

Hodně zábavy přeje Rodinná poradna.

Za sešit děkujeme Alivio Centru.

Sešit stahujte ZDE (dokument Adobe PDF)ZDE

Minulý týden jsme se v našem článku zabývali problémy, které může přinést současná situace v oblasti užívání alkoholu dětmi a dospívajícími, zejména jsme se doporučili nenormalizovat pití alkoholu například na sociálních sítích. Rádi bychom na tento článek navázali několika podněty k tomu, jak s dětmi o alkoholu mluvit.

Zaujal mě zajímavý rozhovor Daniely Drtinové s psychoterapeutem Pavlem Ratajem na stanici DVTV.

Pro shlédnutí cca 8 minutového "výtahu" použijte odkaz ZDE
Celý, cca 45 minutový rozhovor ZDE

V posledním měsíci jsem měla možnost sledovat mnoho pozitivních dopadů situace, kterou všichni nyní prožíváme a ty vyloudily úsměv na mé tváři a pocit radost. Slyšela jsem  muže říkající jinému: „Víš, že ta moje ženská je docela dobrej člověk. A dá se s ní i povídat.“ Viděla jsem lidi, ač po většinu roku naprosto soustředění na své osobní cíle, šít roušky pro druhé a ptát se, zda někdo něco nepotřebuje. Potkávám rodiny, které spolu teď tráví více času a všichni si to užívají. Užívají si času s dětmi, ´donucený´ prostor chodit ven do lesů, na kolo, prostě do přírody. Po sledování zpráv je vzpomínání na tyto momenty balzámem, který mi pomáhá dobře usnout.

V rámci projektu PTP jsme dne 7.4.2020 uspořádali první videokonferenci pro maminky dlouhodobě pečující o děti se SMA a jinými nervosvalovými onemocněními.

V době, kdy jsou rodiny nucené trávit dlouhý čas pouze pohromadě a musí se vyrovnávat s mnoha frustracemi a obavami může narůstat počet konfliktů.  Zdá se, že s délkou této izolace, by měla frekvence konfliktů spíše klesat. Postupem k bezpečnému řešení konfliktů může být takzvaná konstruktivní hádka. Vyplatí se ji vyzkoušet na spíše méně důležitých maličkostech. Pokud se podaří jí opakovaně zvládnout, získané komunikační kompetence se začnou projevovat i v řešení otázek zásadnějších.

Nejnovější články


25. srpen 2021
Dopis od rodičů

12. leden 2021
Očkování

Chcete-li nás podpořit


Hlavní účet

2700219491/2010


Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600

 
 

Děkujeme za podporu

Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Dobrý anděl


         www.dobryandel.cz

Děkujeme za podporu KB nadace Jistota

Active Citizens Fund