Raná péče
Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
Odborné sociální poradenství
Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje
Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ
Kolpingově rodině Smečno
Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Příklad dobré praxe
Efektivní péče a pomoc dítěti a jeho rodině v nepříznivé životní situaci vyžaduje nejen aktivní zapojení všech zainteresovaných jedinců, ale také spolupráci odborníků a institucí, které mohou svým zaměřením přispět k řešení tíživé životní situace. Bez tohoto celostního přístupu bychom nedosáhli kýžených výsledků.
Důkazem toho je i péče o rodinu a její jednotlivé členy, které jsme se věnovali v průběhu minulého roku.
Při práci s rodinami v našem rodinném centru se věnujeme dětem a rodinám sociálně ohroženým.
V rámci spolupráce s Odborem sociálně právní ochrany dítěte ve Slaném nás kontaktovala pracovnice tohoto odboru a požádala o pomoc při řešení dlouhodobé krize jedné rodiny, která je u nich evidována pro opakované konflikty mezi bývalými partnery a mezigenerační problémy. Nabídli jsme rodině pomoc formou psychosociální podpory a individuálního poradenství, což jsou aktivity našeho projektu „Centrum podpory ohrožených dětí a rodin“. Rodiče jsou podporováni ve svých schopnostech řešit náročné situace týkající se chodu rodiny i partnerských vztahů, stanovovat dítěti hranice přijatelného chování, posilujeme jejich angažovanost a rodičovské kompetence směřující k řádné péči o děti.
Rozpad rodiny ve většině případů nepříznivě ovlivní osobnost dítěte a to se také projevilo i zde. U předškoláka Davida a jedenáctiletého Patrika se změnilo chování a školní prospěch Patrika se rapidně zhoršil. Matce chlapců, u které jsou oba v péči, jsme navrhli možnost spolupráce se školou staršího syna. Po jejím souhlase jsme iniciovali konzultaci s třídní učitelkou a dalšími pedagogy. Díky setkání s učiteli jsme se dozvěděli i o specifických potížích Patrika v českém jazyce. Nabídli jsme další z možností našeho projektu a to tréninkovou aktivitu což je interaktivní činnost pro rodiče s dětmi. Při pravidelných setkáních pracujeme na změně výchovných postojů dospělých a náhledu na problémy a potřeby dítěte, vedeme ke správné domácí přípravě dítěte do školy, nabízíme adekvátní formy práce a pracovní materiály. V neposlední řadě jde o posilování pozitivního vztahu rodiče a dítěte. Průběžně jsme byli v kontaktu se školou a dostávali zpětnou vazbu na naši práci.
Rodina využila další programy v rámci našeho projektu a to telefonické poradenství. Díky tomu jsme byli také v kontaktu s otcem dětí, který bydlí ve vzdáleném městě. Ten nakonec projevil zájem o hlubší spolupráci a přijal námi nabízené odborné poradenství. Zaměřili jsme se na aktuální spory mezi otcem a matkou dětí týkající se rozdílných názorů na výchovu synů a snažili se najít možnosti pro bezproblémovou komunikaci mezi bývalými partnery.
V rodinné poradně našeho rodinného centra ve Slaném jsme pak společně s oběma rodiči chlapců a také s prarodiči, kteří se na jejich výchově významně podílejí , mohli intenzivněji a hlouběji řešit obtíže v rodině a dojít k jejich adekvátnímu řešení.
Díky vzájemné spolupráci našeho centra, odboru sociálně právní ochrany dítěte a školy jsme tak nastavili příznivější klima a umožnili vznik reálné dohody mezi dospělými. Tato změna v jejich chování a jednání měla pozitivní vliv na další vývoj osobnosti dětí. Věříme, že také pomocí osvěty, kterou naše organizace informuje a působí na laickou veřejnost, může eliminovat krizové situace v rodinách.
Nejnovější články
Chcete-li nás podpořit
Hlavní účet
2700219491/2010
Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600
Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina
