Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Odborné sociální poradenství

Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Raná péče

Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Kolpingova rodina Smečno » Kolpingova rodina Smečno » CLANKY HLAVNI » Trend - Je barefoot obuv pro každého?

Trend - Je barefoot obuv pro každého?

Vliv ortopedické obuvi - Moderní boty, tak jak je známe, nám přináší mnohá negativa. Naše nohy jsou slabé, dysfunkční a deformované. Nejčastěji předepisovanou léčbou je pak pevná obuv a ortopedické vložky. Tímto postupem odsuzujeme nohy ke stále větší pasivitě a dostáváme je tím do bludného kruhu, který končí chronickými problémy, bolestí, korekčními pomůckami a operacemi.

Chodidla, která i v botě dostala svobodu - V posledních letech strmě vzrůstá obliba barefoot bot po celém světě. Lidé se v nich cítí pohodlně a po mnoha letech objevují, jak dobrý je to pocit, být v kontaktu se zemí, cítit a používat naplno své nohy. Ty po přezutí do barefoot znovu postupně získávají svůj přirozený tvar, vzhled, sílu, mobilitu, pružnost a cit. Získávají zpět to, co jim patří. Vyrovnaná aktivita nohy přináší úlevu přetěžovaným plantárním strukturám, circulus vitiosus chronických bolestí nohy se otvírá. To má další pozitivní následky, které se promítají do celého organismu. Ústup bolestí bederní a krční páteře, hlavy, kloubů dolních končetin, lepší stabilita hlezenních a kolenních kloubů, větší otužilost a odolnost organismu, znovu objevená radost a lehkost pohybu.

Bosý běh potřebuje dobrý základ - Druhou stranou mince jsou případy, ve kterých došlo ke zhoršení stavu nebo vzniku obtíží nových. Ty se však vyskytují obvykle v kategorii běžců. Běh má v porovnání s chůzí mnohonásobně vyšší nároky na strukturální stabilitu nohou a správnou techniku pohybu (Saxby, 2011). Kapitola bosého běhu je velmi rozsáhlá a specifická. Zájemcům o něj vždy doporučuji nejprve absolvovat barefoot běžecký koučing, jehož součástí je také vyšetření struktur dolních končetin, přípravná cvičení, videoanalýza a výuka bosé běžecké techniky.

Barefoot obutí není pro každého - Existují diagnózy, u kterých je barefoot obutí vyloučeno a pevná ortopedická obuv a protetické pomůcky jsou zcela na místě. Většina lidí však může přínosů bosé chůze využít. Každý podle svých potřeb, zdravotního stavu, zdatnosti. Možností a způsobů je mnoho. Někdo bude běhat naboso maraton, někdo chodit celodenně v pohodlných barefoot botách a někdo se třeba jen vyzuje při procházce v parku a zbytek dne bude nosit tlumenou, prostornou obuv, pohodlnou pro jeho nohy. Vše je v pořádku.

Nebojte se změn a poslouchejte svoje tělo - Nebojte se žít naboso! Naše nohy byly stvořeny proto, aby byly bosé a dokázaly ve zdraví zvládnout i ty nejtvrdší podmínky. Okolo bosé chůze je mediálně rozpoutána zbytečná panika. Nenechte se vylekat, poslouchejte své tělo a sami dobře poznáte, kam až můžete naboso zajít.

Zdroj: Žij naboso

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu firmě

Nadace Agrofert

Chcete-li nás podpořit


Hlavní účet

2700219491/2010


Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600

 
 

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Kolpingově rodině Smečno   

Odborné sociální poradenství

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Dobrý anděl


         www.dobryandel.cz

Děkujeme za podporu firmě