Raná péče

Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Odborné sociální poradenství

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje

Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Kolpingově rodině Smečno   

Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Vstupní dopis

Milí přátelé,     

            Dostala jsem důvěru stát se vedoucí rané péče a tak mě napadlo, že bych se Vám ráda představila.

            Na tomto světě se pohybuji téměř půl století a přibližně stejnou dobu mě fascinuje lidské mládě. Od útlého dětství jsem se nejraději pohybovala mezi mrňatama, a protože pocházím z velké rodiny, vždy byl nějaký ten kočárek po ruce. Později jsem organizovala mnoho dětských táborů a různých sportovních akcí pro děti.

            Poměrně brzy jsem se vdávala a stala jsem se matkou dvou dcer. Plnými doušky jsme s manželem zažívali zázrak zrození, prvního úsměvu, až po pubertální vymezování na vlastní kůži. Nyní jsou dcery dospělé a já často děkuji, že tyto 2 úžasné bytosti se staly součástí mého života.

            Téměř 20 let jsem pracovala jako zdravotní setra v dětské ordinaci. Za tu dobu jsem poznala tisíce dětí i rodin. Velmi mě oslovily děti, které neměly tak jednoduchý start do života a přinesly si na svět nějaký ten handicap. Chtěla jsem jim být více nápomocná a tak jsem se rozhodla studovat speciální pedagogiku. Nejprve jsem ji studovala jako maturitní obor na střední škole, ale vlastně již součastně jsem studovala na vysoké škole obor speciální pedagogika – učitelství. Hodně jsem se zabývala dětmi s poruchou autistického spektra a přemýšlela nad svým dalším nasměrováním.

            Ještě než jsem stihla odpromovat, přibyla nám do rodiny vnučka Amálka a ze mě se stala nejšťastnější babička pod sluncem. S diagnózou SMA jsem se dosud nikdy nesetkala a tak jsem nejprve nechápala co naší úžasně upovídanou a bystrou holčičku brzdí v pohybu. Mé radary však v mozku spouštěly varovné signály. Jako největší hrůzu jsem si představovala, že  Ami nebude chodit. Po sdělení diagnózy SMA I. typu a s ujištěním lékařky, že nejen, že nebude nikdy ani sedět, ale s největší pravděpodobností nám velmi brzy zemře, se mi zhroutil svět a nechtěla jsem žít.

            Byla to právě Málinka, kdo mě naučil, že i v těch nejtěžších dobách se dá žít hezky a stojí za to bojovat o každý rok, měsíc, den i minutu.

            Díky Amálce jsem se též setkala s Kolpingovou rodinou Smečno a se spoustou úžasných lidí, kteří se zde pohybují. Když jsem uviděla logo organizace ve kterém je použita duha, hned jsem tušila, že jsem na správné adrese, vždyť Ami je moje duhová víla. Moc mě těší, že jsem se stala součástí a velice si vážím veškeré pomoci, které se nám dostalo.

            Ranou péči chápu jako pomyslná křídla, která pomohou rodině s nemocným dítětem přenést se přes první období sžívání se s diagnózou. Dále pak zorientovat se ve všech možnostech pomoci. A co je nejdůležitější, uvědomění, že na to nejsou sami.

Vaše Jolana Kopejsková

Nejnovější články


25. srpen 2021
Dopis od rodičů

12. leden 2021
Očkování

Chcete-li nás podpořit


Hlavní účet

2700219491/2010


Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600

 
 

Děkujeme za podporu

Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Dobrý anděl


         www.dobryandel.cz

Děkujeme za podporu KB nadace Jistota

Active Citizens Fund