Raná péče

Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Odborné sociální poradenství

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje

Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Kolpingově rodině Smečno   

Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Kolpingova rodina Smečno » Dům rodin » Tipy na výlety » Magická Slánská hora

Magická Slánská hora

 

Nad královským městem Slaný se už od třetihor tyčí původně sopka, dnes čedičová kupa, známá jako Slánská hora. Je opředená spousty tajemstvími i zajímavostmi.

O Slánské hoře se říká, že je to menší sourozenec Řípu. Vznikla v třetihorách jako sopka. Dnes je prý vyhaslá. Ale, jak jsem se dozvěděl v knížce Jana. A Nováka „Hory a kopce opředené tajemstvím“, že roku 1726 prý ze čtyř rozsedlin vyvrhala dým s mohutným rachotem.

V každém případě, čedičové skály s typickými šestibokými sloupci tu potkáme na každém kroku.

 

Kromě tohoto, jak Slaný, tak samotná Slánská hora byla osídlena už od pravěku. Lidé tu žili už od 4. tisíciletí před naším letopočtem. Osídleno to tu bylo již v kultuře nálevkovitých pohárů, v kultuře řivnáčské, unětické, bronzové, halštatské, keltské i slovanské. Na turistické cestě dokonce můžeme narazit na menhir, kterému se tu říká obětní kámen. Víme to proto, že je z křemence. A tak sem byl někdy jistě dovlečen odjinud.

Menhirů tu prý bylo více. Původně stály na samotném vrcholu Slánské hory (330 metrů nad mořem). Ovšem v 17. století byly shozeny dolů a nahrazeny třemi dřevěnými kříži.

Kromě toho, procházka je tady úžasná.

Pro dobrodruhy je tu též zbudována skalní ferrata.

A mohutná čedičová skalní stěna stojí skutečně za podívání. A taktéž nádherný výhled na město Slaný.

 

A na závěr jednu geometrickou zajímavost K městu Slaný se vztahuje pověst, že se jedná o tzv. „město hvězdy“. Tedy v tzv. urbanisticko-chiliastickém pojetí husitů, kteří si přizpůsobili Danielo proroctví a věřili, že jen pět měst unikne případnému konci světa. Šlo o města Plzeň (Slunce), Žatec (Ségor, podle biblického města), Louny (Měsíc), Klatovy (Zář) a Slaný (Hvězda). Je zajímavé, že významná města v okolí cca 27 kilometrů od Slaného skutečně vytvoří hvězdu. Jsou to: Beroun (významné město osídlené už od pravěkých dob) , Rakovník (významné město, menhir), Louny (významné město, menhiry), Keblice (důležité nálezy ze starší doby kamenné)., Mělník (významné město, Hořín - menhir) a Praha (hlavní město ČR a od pradávna i duchovní centrum země). Tajemství hvězdných hor. Kromě toho i na dalších spojnicích se vyskytují další významná archeologická místa. Náhoda?

 

 

Chcete-li nás podpořit


Hlavní účet

2700219491/2010


Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600

 
 

Děkujeme za podporu

Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Dobrý anděl


         www.dobryandel.cz

Děkujeme za podporu KB nadace Jistota

Active Citizens Fund