Raná péče

Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Odborné sociální poradenství

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje

Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Kolpingově rodině Smečno   

Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Kolpingova rodina Smečno » Rodinná poradna » Zaujalo nás » Jak (ne)mluvit s dětmi o alkoholu

Jak (ne)mluvit s dětmi o alkoholu

Minulý týden jsme se v našem článku zabývali problémy, které může přinést současná situace v oblasti užívání alkoholu dětmi a dospívajícími, zejména jsme se doporučili nenormalizovat pití alkoholu například na sociálních sítích. Rádi bychom na tento článek navázali několika podněty k tomu, jak s dětmi o alkoholu mluvit.

Alkohol má v oblasti návykových látek výsadní postavení v tom, že se naprostá většina dětí setkává s jeho konzumací v rodině. Nejvhodnější by bylo, abychom před dětmi alkohol nepili vůbec. Pokud už alkohol pijeme, je bezpečnější jeho konzumace k jídlu. Dále pak symbolická konzumace u příležitosti nějaké oslavy. Velice nebezpečná je opakovaná konzumace jako „léku“ na úzkost či stres doprovázená třeba slovy „musím si dát panáka“ Nevhodné je také zmiňovat nějaké zdravotní funkce alkoholu, které jsou ostatně v porovnání s riziky (i na fyzickém zdraví, bez ohledu na rizika závislosti o změněného stavu vědomí) spíše okrajové. Pokud konzumujte mimo tato doporučení, budou rozhovory s dětmi o alkoholu obtížnější a může se stát, že děti budou zmiňovat rozdíl mezi tím, jak se chováte a tím, co říkáte.

Začněte s dětmi mluvit o rizicích alkoholu brzy. S teenagery je již dost pozdě. Přizpůsobte jazyk dětem, zmiňte, že alkohol je rizikový i pro dospělé a měl by se konzumovat jenom v malém množství. (https://www.alkoholpodkontrolou.cz/co-uz-je-zavislost/nizkorizikove-uzivani/) Upozorněte, že pro děti je ještě škodlivější. Pro malé děti je nebezpečné i malé množství alkoholu. Děti jsou přirozeně zvědavé, co rodiče pijí. Někteří rodiče dávají svým dětem ochutnat. Pokud dětem dáte velmi malé, a odměřené množství (navlhčeno lžičku) jednou otestovat, pravděpodobně, je to neohrozí a zpravidla alkohol dětem nechutná. Nedělejte to však opakovaně, při další žádosti znovu upozorněte na nezdravost alkoholu a to, že chuť již zná.

Není také vhodné spojovat možnost konzumace alkoholu s dospělostí („Až ti budeš dospělej, tak si taky budeš moc dát“) Z alkoholu by se neměl stát atribut dospělosti, nezávislosti, samostatnosti. To jsou věci, které se děti mohou snažit chování napodobit.

Nevhodnou strategií je zastrašování. Informace o alkoholu, by měli být pravdivé. Pokud děti zjistí, že přeháníte některé negativní důsledky, může to u nich zpochybnit důvěru i v další informace, které jim o alkoholu dáváte.

Nefungují také jenom zákazy. Může být velmi rizikové, pokud dítě slyší: „jestli tě uvidím opilého tak tě přerazím...“ Může to vést k utajování, skrývání. Podporujte otevřenost v komunikaci s dítětem. Netabuizujte žádná témata.

Zejména však podporujte děti v dovednosti zvládat obtíže jiným způsobem (ideálně pestrým vějířem strategií). Dávejte dětem zažít zkušenost zábavy s čistou hlavou. A učte děti nepodléhat sociálnímu tlaku, třeba tak, že budete odmalička respektovat jejich odmítnutí toho, co nechtějí.

V pondělí 27. 4. se již otevírá rodinná poradna pro osobní konzultace. Těšíme se po delší době na viděnou.

Nejnovější články


25. srpen 2021
Dopis od rodičů

12. leden 2021
Očkování

Chcete-li nás podpořit


Hlavní účet

2700219491/2010


Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600

 
 

Děkujeme za podporu

Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Dobrý anděl


         www.dobryandel.cz

Děkujeme za podporu KB nadace Jistota

Active Citizens Fund