Raná péče

Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Odborné sociální poradenství

Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje

Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ

Kolpingově rodině Smečno   

Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Kolpingova rodina Smečno » Rodinná poradna » Zaujalo nás » Karanténa, alkohol a děti

Karanténa, alkohol a děti

Na sociálních sítích se dnes často setkáváme se zábavnými videi, obrázky, či texty, kde se dozvídáme, jak se jejich autoři vyrovnávají s nucenou izolací. Velice často se v nich objevuje zmínka o alkoholu. Často je prezentován jako „jediné“ východisko z nudy, stresu a frustrace karantény.

Máme velké obavy z takové prezentace alkoholu. Zdůrazňování anxiolitických (úzkost rozpouštějících) účinků alkoholu, je tou nejnebezpečnější formou jeho prezentace. Například v reklamách je zakázána, alkohol nesmí být spojován se změnou nálady, vždy musí být prezentována jen jeho chuť.

Sdělení v těchto příspěvcích je navíc podáváno vtipně a nápaditě o to je jejich poselství účinnější. Dalším rizikovým faktorem je, že je často vytvářen a sdílen celebritami a pro děti a mládež atraktivními osobami.

Již tím, že daný příspěvek „lajkujeme“ se podílíme na jeho dalším šíření. Navíc tím působíme proti důležitému principu prevence – denormalizaci. Dáváme najevo, že je toto chování ne snad žádoucí, ale normální, běžné, nijak problémové. Nejde již pak oddělit, zda se nám líbila jen písnička, nebo i krátká zmínka o hromadách lahví od vína.

Toto období sice někde přináší zvýšenou rodičovskou kontrolu, ale zároveň však značné rozvolnění řádu dne. Společně se stresem, kterému děti (i když to na nich nemusí být vůbec vidět) čelí, mohou být výrazným rizikovým faktorem. Alkohol je stále dostupný, a jeho nabídka na rozdíl od jiných drog nebyla zavřením hranic dotčena. Děti teď také neprocházejí preventivními programy, které jsou jinak ve školách realizovány.

Autor tohoto článečku dlouho pracuje v prevenci rizikového chování, přesto jistě několikrát takový příspěvek „lajknul“. Zdá se tedy, že je potřeba teď posilovat povědomí dospělých o této problematice. K alespoň nesdílení podobných příspěvků je třeba často zapojit vůli a nechat si příspěvek trochu projít hlavou (jako ostatně u všeho obsahu sociálních sítí).  Přejeme vám pevnou vůli a těšíme se zase na možnosti osobních setkání. Jsme k nim opět o týden blíže.

Pavel Dosoudil

Nejnovější články


25. srpen 2021
Dopis od rodičů

12. leden 2021
Očkování

Chcete-li nás podpořit


Hlavní účet

2700219491/2010


Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600

 
 

Děkujeme za podporu

Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Dobrý anděl


         www.dobryandel.cz

Děkujeme za podporu KB nadace Jistota

Active Citizens Fund