Raná péče
Služba je spolufinancována z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
Odborné sociální poradenství
Tento projekt je spolufinancován z rozpočtu Středočeského kraje
Aktivity projektu Centrum podpory ohrožených dětí rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ
Kolpingově rodině Smečno
Aktivity projektu Preventivní a terapeutické programy jsou podpořeny z dotačního programu Rodina

Karanténa, alkohol a děti
Na sociálních sítích se dnes často setkáváme se zábavnými videi, obrázky, či texty, kde se dozvídáme, jak se jejich autoři vyrovnávají s nucenou izolací. Velice často se v nich objevuje zmínka o alkoholu. Často je prezentován jako „jediné“ východisko z nudy, stresu a frustrace karantény.
Máme velké obavy z takové prezentace alkoholu. Zdůrazňování anxiolitických (úzkost rozpouštějících) účinků alkoholu, je tou nejnebezpečnější formou jeho prezentace. Například v reklamách je zakázána, alkohol nesmí být spojován se změnou nálady, vždy musí být prezentována jen jeho chuť.
Sdělení v těchto příspěvcích je navíc podáváno vtipně a nápaditě o to je jejich poselství účinnější. Dalším rizikovým faktorem je, že je často vytvářen a sdílen celebritami a pro děti a mládež atraktivními osobami.
Již tím, že daný příspěvek „lajkujeme“ se podílíme na jeho dalším šíření. Navíc tím působíme proti důležitému principu prevence – denormalizaci. Dáváme najevo, že je toto chování ne snad žádoucí, ale normální, běžné, nijak problémové. Nejde již pak oddělit, zda se nám líbila jen písnička, nebo i krátká zmínka o hromadách lahví od vína.
Toto období sice někde přináší zvýšenou rodičovskou kontrolu, ale zároveň však značné rozvolnění řádu dne. Společně se stresem, kterému děti (i když to na nich nemusí být vůbec vidět) čelí, mohou být výrazným rizikovým faktorem. Alkohol je stále dostupný, a jeho nabídka na rozdíl od jiných drog nebyla zavřením hranic dotčena. Děti teď také neprocházejí preventivními programy, které jsou jinak ve školách realizovány.
Autor tohoto článečku dlouho pracuje v prevenci rizikového chování, přesto jistě několikrát takový příspěvek „lajknul“. Zdá se tedy, že je potřeba teď posilovat povědomí dospělých o této problematice. K alespoň nesdílení podobných příspěvků je třeba často zapojit vůli a nechat si příspěvek trochu projít hlavou (jako ostatně u všeho obsahu sociálních sítí). Přejeme vám pevnou vůli a těšíme se zase na možnosti osobních setkání. Jsme k nim opět o týden blíže.
Pavel Dosoudil
Nejnovější články
Chcete-li nás podpořit
Hlavní účet
2700219491/2010
Dárcovský účet pro děti se zdravotním postižením
157834265/0600
Děkujeme za podporu

Nadace Terezy Maxové dětem

Děkujeme za podporu

Aktivity projektu Podpora rodin s SMA a dystrofiemi jsou podpořeny z dotačního programu Rodina
